יש רגעים // סטודיו ננדו בישראל

חיכינו חיכינו, בכינו בכינו (מהתרגשות) ומי כן בא? אוקי סאטו!
מי? אוקי סאטו, מסטודיו ננדו היפני, שהוכתר לאחרונה כ״מעצב השנה״ של מגזין Wallpaper ו-Elle Décor.
לאן? לפתיחת התערוכה הרטרוספקטיבית הראשונה של סטודיו ננדו, שתערך במוזיאון העיצוב חולון (בכולו).
מתי? ב-7 ביוני 2016.

+++

זו לא שאלה של ״אם״ זו שאלה של ״מתי״
זו לא תהיה גוזמאות מצידנו להניח שכל מי ש״חי עיצוב״, יצא לו להתקל בשם הזה ״אוקי סאטו״ - אחד השמות הכי חמים כרגע על פלנצ׳ת העיצוב העולמית. סאטו, אדריכל ומעצב יפני, הקים את סטודיו ננדו כבר ב-2002 בהיותו בן 25 בלבד. הסטודיו פועל כיום בטוקיו ובמילאנו ונחשב לאחד מחמשת המשפיעים ביותר בעולם העיצוב.

כבר יצא לנו להציג עבודות של ננדו פה ושם, ולהקדיש לסטודיו אייטם שלם - בהחלט סומן כפוסט חובה בתכנית השנתית שלנו. והנה, מוזיאון העיצוב חולון הרימו את הכפפה ודייקו לנו את הטיימינג.





משפיעים על עולם העיצוב. קולקציית מנורות של ננדו מפוסלת מרשת חקלאית. בהשראת המסורת היפנית.

+++

במבט לאחור
התערוכה, באוצרותה של מריה כריסטינה דידרו, תוצג בבכורה עולמית, על פני כל חלל המוזיאון ותכלול מעל ל-70 עבודות ישנות וחדשות, פלוס אחת משלנו (תמשיכו לקרוא). סיפור הקריירה המפוארת של סטודיו ננדו יומחש תחת הקונספט והפרשנויות השונות שהסטודיו נותן לחלל ש״בין לבין״. האיזור הלא מטופל הזה, הופך להיות גולת הכותרת של אוקי סאטו, שמתעכב על הפרטים והרגעים הקטנים בחיים, ונותן לנו את ההזדמנות לעצור לרגע ולהעריך אותם.





top-tea set - סט כלי תה עם מכסה סביבון. שותים ונהנים מהרגע.

+++

איך אומרים ״יפני״ בסקנדינבית
מה לנו (ולכם) ולעיצוב היפני העכשווי? הרבה. או יותר נכון - מעט. סטודיו ננדו מצטיין בסגנון עיצוב עדין, נקי ומינימליסטי. ״ננדו״ ביפנית זה סוג של פלסטלינה. בחירת שם מוצלחת לסטודיו שתפישת עולמו העיצובית נשענת על משחקיות. משחק חומרי: עם צבעים, צורות, סגנונות, תחומים ומדיות. ומשחק אינטואיטיבי: איסוף ועיצוב מחדש של הרגעים היומיומיים הקטנים. כך נולדים הפריטים הכי פונקציונליים, פשוטים, ידידותיים ועם קריצות משמחות של הומור.



סגנון עיצוב עדין, נקי ומינימליסטי. גופי תאורה מנייר לחברת Vibia.




ואזה שחורה דקה, מתבססת על הקונספט ״thin black lines״ שהוצג לראשונה בגלריית Saatchi בלונדון.


עוד חיבור סקנדינבי לסגנון היפני - הזיקה לטבע. תנאי מזג האוויר ביפן וריבוי הביטויים הקשורים למילה גשם ביפנית, מעסיקים את סטודיו ננדו בסדרת בקבוקי גשם ייחודית, שתוצג בתערוכה בחולון. סיבה נוספת לייחל לגשם, Stay-Brella - מטריה עם ידית חכמה: מייצבת בעת השימוש, ומאפשרת תלייה, העמדה או הישענות, כשלא בשימוש.





Stay-Brella - להשוויץ בחוץ כשיורד גשם, להשוויץ בבית כשהשמש עולה.


ובגזרת המתוקים - קונספט חדשני לשוקולד המוכר והאהוב: תשימו בצד רגע את המשתנים הקונבנציונליים שמשפיעים על טעם השוקולד, גשו לתערוכה, תנו ביס אחד (או 9) ותגלו איך ננדו גילו שלצורה ולמרקם יש השפעה על הטעם.







תשעת השוקולדים של ננדו - לכל סוג יצרו צורה ומרקם שונים, והתאימו שם מתוך ביטוי יפני המתאר מרקם.

+++

גיוון זה שם המשחק
סאטו מעצב בלי גבולות גזרה מוגדרים. הוא מתעסק בעשרות פרויקטים במקביל, בתחומי עיצוב שונים ועם רשימת לקוחות בינלאומית מכובדת שרק הולכת ותופחת. החל מספלים ל-Starbucks, דרך כלי זכוכית וריהוט ל-Walt Disney, כסא ׳לקילוף עצמי׳ עבור Issey Miyake, גופי תאורה לחברת Kartell האיטלקית, ועד עיצוב חללים מסחריים לחנויות של Camper וPuma.







ננדו עבור Walt disney - קולקציית כלי זכוכית בהשראת פו הדב.








עיצוב משמח עם הומור. קולקציית ריהוט בהשראת הדמויות מפו הדב.








ריהוט ואקססוריז לבית עבור חברת BoConcept. התמונות מכאן, מכאן ומכאן.

+++

ולסיום, גאווה מקומית וסגירת מעגל: אחת מהחברות הרבות בעולם איתן עובד סטודיו ננדו, היא אבן קיסר הישראלית. בשיתוף פעולה מחודש, יקום לתחייה ״גן האבן״ המופלא בתערוכה במוזיאון. 150 משטחים דמויי שולחן ׳ירחפו׳ ויצרו אשליה של גן סלעים יפני מסורתי. 







״גן האבן״ בקרוב במוזיאון. 150 משטחים דמויי שולחן, מעוצבים כאבנים, ב-7 גדלים ו-9 צבעים שונים, יצרו אשליה של נוף מרחף.

+++

מוזמנים להגיע למוזיאון, להתפלש בעבודות ננדו ולהתרגש מעיצוב מבריק.
פתיחה: 7 ביוני 2016.
נעילה: 29 באוקטובר 2016.

אולי תאהבו גם

תגובות