שקית ההפתעות של איקאה

רק על הגאונות של איקאה אפשר לרשום פוסט שלם. אבל מספיק להתמקד בהברקות האחרונות שלה, כדי להבין את המסר: עיצוב + בר השגה = יש חיה כזאת. כל מה שנותר לנו ולכם לעשות, זה לחכות שחיה כזו תגיע לחנות איקאה הקרובה, ולאמץ אותה לבית החם והאוהב שלנו.

נפתח עם שתי חדשות מרגשות שהתפרסמו רק לאחרונה ב-Democratic Design Day) IKEADDD), הלו הוא כנס‬ העיצוב של איקאה בשוודיה. באותו הכנס בשנה שעברה, זכתה קולקציית Sinnerlig המצוינת, בעיצוב Ilse Crawford לאיקאה, ב-Wallpaper* Design Award (מוזמנים לשיפוט חוזר בפוסט הזה).

והרי החדשות: איקאה תשתף פעולה עם מותג העיצוב הדני Hay ועם המעצב הבריטי Tom Dixon ובעזרתם האדיבה, יהיה לכולנו עולם טוב יותר. כבר אמרנו היי ל-Hay וגם ל-Dixon כאן וכאן, אבל הקנוניות המתוקות שאיקאה רוקחת איתם, בהחלט שמות עליהם את אור הזרקורים הסקנדינבי.

+++

קנוניה 1
השקית הכחולה הענקית של איקאה, זו* שמלווה אתכם (ועוד כמה מיליונים) כל הדרך מהקופה לבית, מהבית לבית החדש, מהבית החדש לסופר, מהסופר למכבסה... אז כבר לא! איקאה מבצעת מהלך נועז וחסר תקדים, ומשיקה שקית בעיצוב חדש!

*הידעתם: Frakta האייקונית הגיחה לעולמנו ב-1996, היא עולה 3 שקלים, מחזיקה לפחות 13.5 ק״ג והיא סביר להניח, התיק-שקית הנמכר ביותר ברחבי העולם.

אז למה להחליף סוס שוודי מנצח? השקית, בואו נודה על האמת… לא מצטיינת בעיצוב ובטוח לא באופנתיות. היא גסה, מנפנפת בלוגו איקאה כאילו היה דגל שוודיה (כאילו הוא לא), ועשויה מפולי-פלסטיק כלשהו, שממש לא עושה חשק לסיבוב דאווין.

יתפוס את מקומה באלגנטיות: תיק הבד של סטודיו Hay. ארוג בגווני לבן וירוק יער ובעל רצועות ירוקות, פטרן נעים, עיצוב מאופק ומראה שיהיה נכון גם כשאיקאה תשתלט על כוכבי לכת נוספים.

שקית איקאה המחודשת בעיצוב Hay. את גווני המותג החליפו לבן וירוק יער, הפלסטיק הוחלף בבד והשקית הפכה לתיק. התמונות מכאן ומכאן.

+++

חוץ מהתיק דאווין החדש, שיתוף הפעולה של Hay עם איקאה יכלול ריהוט ופריטי עיצוב נוספים, תחת הכותרת "Socialising in the living room". הקולקצייה תצא ב-2017 ותתברך בעיצוב מינימליסטי משובח, גוונים בהירים וניחוח סקנדינבי שאף פעם לא מתנדף.קווים נקיים, גוונים בהירים. שיתוף הפעולה של Hay יכלול בין היתר את מנורת השולחן הזו.
Socialising in the living room. ספסל בעיצוב המינימליסטי של Hay - בקרוב אצלכם בבית?
סקנדינבי קלאסי. הכסא הירוק של Hay.
קולקציית הריהוט והאקססוריז של Hay לאיקאה. התמונה מכאן.

+++

קנוניה 2
(לקרוא בשקט:) כל הידוע לנו לגבי הקשר השני שנרקם, זה הפרטים הבאים:
השותפים: איקאה חברו למעצב הבריטי המוכשר Tom Dixon.
המטרה: יצירת מערכת ישיבה מודרנית בעזרת מסגרת אלומיניום.
הערכים: נוחות, מודולריות, גמישות, קלילות וחדשנות.
המובסת: klippan, הספה הנמכרת ביותר של איקאה (או לפחות זה מה ש-Dixon מקווה להשיג).רוקמים מזימות. המעצב Tom Dixon (עם מסגרת האלומיניום בידו) והצ׳יף Marcus Engman הממונה על העיצוב מטעם איקאה. התמונה מכאן.

+++

על דבר אחד איקאה לא חשבו: כמה נחמד היה להמתין לשקית החדשה על הספסל של Hay או על הספה של Dixon… יחד עם זאת, חשוב לומר שרוב הפרטים אודות שיתופי הפעולה הם עדיין בגדר סוד כמוס ואין לדעת אם ומתי הקולקציות יגיעו לחנויות בישראל. אז תשמרו את השקית הכחולה בינתיים בשלוף, ותקוו יחד איתנו לטוב.

+++

גאונות כבר אמרנו?!
בדיוק כשכבר חשבנו שיש לה הכל: הצלחה, פרנסה, שפע... איקאה מפתיעה עם מהלך תדמיתי גדול מהחיים: ב-30.6 יפתח מוזיאון איקאה! 70 שנה אנשים מכניסים לביתם פריטי איקאה. ועכשיו, כך טוענת הענקית השוודית, הגיע תורה של איקאה להכניס אותנו לביתה - כמה קיצ׳י ככה נכון (שיווקית).

המוזיאון בניהולה של Carina-Kloek-Malmsten, נמצא ב-Älmhult, שוודיה, במבנה המקורי של חנות איקאה הראשונה (1958-2012). לאחר שזו נסגרה לטובת הסניף החדש באותה העיר, הוקם מבנה המוזיאון הכולל בתוכו תערוכה עיקרית, תערוכה מתחלפת (כרגע בנושא מטבחים), מסעדה, חנות, ארכיון ואפילו מרכז חינוכי לנושאים שאיקאה מנסה לקדם.

הכניסה לחלל התערוכה המרכזי

+++תערוכה מתחלפת, כרגע בנושא מטבחים. מטבח METOD של Thomas Sandell ו-Studio Irvine.
מטבח METOD בעיצוב Paola Navone.

+++המטבח ומסעדת המוזיאון. בתפריט, כדורי הבשר המפורסמים של איקאה בגרסה המודרנית.

+++

איקאה חולקת איתנו את כל מה שהופך אותה למה שהיא היום: הרעיונות, ההשראה, האנשים, הריהוט, הטעויות והלקחים. התורה מוחדרת אלינו בחלל התערוכה המרכזי אשר חולק לשלושה נושאים: "Our story", "Our Roots" ו-"Your Story".מקטרות ישנות של איקאה בחלקת "Our Roots" בחלל התערוכה המרכזי.

+++DANSKE chair בעיצוב Erik Wahl Iversen.
KOLDING, MTP ו-DANSKE, משנות ה-60'.
בגדי צוות משנות ה-50׳.
שערי הקטלוגים של איקאה לדורותיהם.
דוגמיות חומרים. התמונות מחלקת "Our Story" בחלל התערוכה המרכזי.

+++

איקאה לא שוכחת לכלול את המורשת של Ingvar Kamprad, מייסד איקאה, ואת כל התובנות המקצועיות שלה, החל מתהליכי העיצוב ופיתוח המוצר, דרך הספקים והלוגיסטיקה, ועד ההתמודדויות עם נושא איכות הסביבה, התקשורת והשיווק. אז לכל מי שתהה איך הסיפור הזה עובד כל כך טוב, שירשום את המוזיאון כיעד חובה לטיול הבא שלו לאיזור, ולו בשביל קוויקי בחנות המוזיאון.מוצרים מחנות המוזיאון של איקאה.

+++

אין מה לומר איקאה יודעת את המלאכה. היא גם בונה על זה שהסקרנות, מניעה אותנו לעשות דברים שונים ומשונים... כמו למשל: לקפוץ למסעדת המוזיאון כדי לטעום כדורי בשר שיגישו לנו בכל הכלים הלבנים בתמונה, כמו למשל: לקפוץ לחלקת "Our Story״ כדי לגעת בכל דוגמיות החומרים. כמו למשל: להגיד לכם שהסקרנות הרגה את החתול כי הוא לא ביקר במוזיאון איקאה.

שיהיה לכולנו יום שונה ומשונה!

אולי תאהבו גם

תגובות